Leveringstid 1-4 hverdage
Gratis levering til pakkeshop på køb over kr. 650,-
14 dages fuld returret

Audrey Wrap Kjole Golden Colours

En smuk og unik slå-om-kjole syet af genanvendte sarier. Det feminine snit og de levende farver gør den perfekt til både hverdag og særlige lejligheder. Hver kjole er håndlavet og helt sin egen. Kjolen bindes i taljen og former sig smukt efter kroppen. Når kjolen bindes har den en flatterende v-udskæring. Se mål og størreslesvejledning længere nede på siden.

429,00 DKK

Om Audrey Wrap Kjole Golden Colours

Audrey – Wrapkjole i vintage sari (One Size)

Skil dig ud med Audrey – en elegant og farverig wrapkjole syet af genbrugte sarier fra Indien. Hver kjole er unik og bærer små historier i mønstre og farvespil.

Kjolen bindes i taljen og former sig smukt efter kroppen. Den flatterende V-udskæring og det luftige snit gør den perfekt både til sommerdage, ferie, havefester og afslappede hverdage, hvor du vil føle dig både komfortabel og velklædt.

  • Materiale: 100 % vintage silke sari (genanvendt)
  • Længde: ca. 130 cm
  • Hver kjole er unik og bæredygtigt produceret i små workshops i Indien

Størrelsesvejledning (One Size – fleksibel pasform)

Denne kjole er en klassisk slå-om-model, hvilket gør pasformen fleksibel.
Når den ligger fladt, måler den ca. 48 cm over brystet, men bindebåndene giver mulighed for at justere kjolen efter din krop.

Passer typisk størrelse:

  • S (36) til L (42)
    – alt efter hvor tætsiddende du ønsker den.
    Den vil sidde løsere på en str. S og mere figursyet på en str. L.

Bemærk: Har du en større barm (fx str. XL/44+), kan den muligvis stadig passe, men vil sidde mere åbent foran, og kan evt. bruges med en top under.